Instalace čerpadla do studny či vrtu

Připravili jsme pro zjednodušený návod pro instalaci ponorného čerpadla a umístění jednotlivých komponent pro lepší představu při výběru. Upozorňujeme, že instalaci čerpadla by měl vždy provádět kvalifikovaný pracovník. V případě instalace třífázového čerpadla je nezbytné zapojení od elektrikáře s platnou vyhláškou č. 50/1978. Součástí každého zakoupeného čerpadla je vždy montážní návod, který se může lišit od níže popsaného zapojení.Při instalaci vždy dbejte pokynů v návodu konrétního výrobku.

Instalace čerpadla do vrtu s řídící jednotkou

Výběr odstředivého čerpadla umožnuje řízení pomocí smartpressu, nebo frekvenčího měniče. Jedná se o moderní řešení. Řídící jednotka hlídá průtok čerpadla, chod na sucho a dokáže řídit výkon čerpadla na základě aktuálního odběru. Tím šetří energii a opotřebení čerpadla. Oblíbené řešení představují kompletní vodárenské sety s ponorným čerpadlem.

Popis vybraných komponent

1. Ponorné čerpadlo do vrtu.
2. Řídící jednotka
4. Instalační hlavice na vrt
5. Vyrovnávací tlaková nádoba (3-5l)
x.
Závěsné zařízení
x. Zpětná klapka

Instalace vřetenového čerpadla

Instalace ponorných vřetenových čerpadel pro běžné zásobování domácnosti pitnou vodou představuje starší, dnes již překonané řešení. Vřetnové čerpadlo obvykle nahrazujeme v již instalované studni, typicky tradiční ponorná čerpadla SIGMA NAUTILA. Hlídání hladiny zajišťují ponorné sondy a snímač hladiny MAVE (instalace snímače hlídání hladiny), instalace je doplněná o pojistný ventil. Typicky v kombinaci s vetší takovou nádobou (80-150l).

Popis vybraných komponent

1. Čerpadlo do vrtu
2. Závěsné zařízení
6. Sonda horní hladiny
7. Sonda spodní hladiny
9. Nosná spona
10. Pojistný ventil
14. Zpětná klapka

1. Pojistný ventil
2. Kabel
3. Kapalina z přetlaku
4. Spona

 

 Výběr komponent

  • Ponorné čerpadlo: volíte podle požadovaného výtlaku a průtoku a v případě umístěné do vrtu také dle šířky vrtu. Pro určení potřebého výkonu čerpadla slouží výkonová křivka.
  • Závěsné zařízení: je vhodné zvolit závěs vhodný pro styk s pitnou vodou, aby nedošlo ke kontaminaci. V případě, že čerpadlo potřebujete vytáhnout (servis, výměna), nesmí se závěsné zařízení přetrhnout. V případě vrtu to může znamenat jeho znehodnocení a "ucpání". .
  • Pojistný ventil: v případě selhání řízení čerpadla, kdy čerpadlo správně nevypne, tvoří přetlakový ventil bezpečnostní prvek. Pojistný ventil se po dosažení kritického tlku otevře a voda se vrací zpět do studny. Nemělo by dojít k poškození dalších částí soustavy, jako je tlaková nádoba, nebo rozvody vody v domácnosti.
  • Zpětná klapka: udržuje výšku vody tak, aby čerpadlo nemusel vždy čerpat vodu v celé délce potrubí. Bez zpětné klapky voda opadne na úroveň hladiny. Některá čerpadla mají zpětnou klapku integrorvanou. Vhodné je instalovat zpětnou klapku nad hladinu vody. Volí se dle průměru čerpadla, případne dle potrubí.


Tipy k montáži

  • V případě, že čerpací soustrojí bude instalováno do vrtu, překontrolovat vrt v celé délce spuštěním kontrolního válce nebo trubky o požadovaném průměru.
  • Podle hloubky vrtu nebo studny a výšky minimální hladiny se připraví délka potrubí a kabelu. Potrubí je nutno volit dostatečně pevné s pevnými spoji se zřetelem k hmotnosti potrubí, čerpacího soustrojí a vody.
  • Zároveň připravíme délku spouštěcího zařízení a naměříme délku sondy pro hlídání hladiny.
  • Většina čerpadel v návodu uvádí zavěšení min. 30 cm nad dno studny, či vrtu. Čerpadlo by nemělo leže na dně kvůli víření a nasávání případných nečistot a kalů.
  • Některá čerpadla lze instalovat také horizontálně (např. pro studny s malou výškou vodního sloupce). Zejména je to vhodné pro čerpadla, která musí být pro správnou funkci zcela ponořena. Při výběru sledujte montážní návod, nebo se ná nás neváhejte obrátit s dotazem.

 

Potřebujte poradit s výběrem? Máte dotaz k instalaci? Neváhejte se na nás obrátit s dotazem. Pokud píšete e-mail, nebo vyplňujete formulář, nezapomeňte uvést své telefonní číslo, případně denní dobu, kdy se s Vámi můžeme spojit. Usnadníte tím komunikaci.

       
hp-konzultace hp-doprava hp-servis hp-splatky
Poradíme s výběrem
Po telefonu, nebo online
Expresní dodání
Většina zásilek do 48 hod
Garantovaný servis
Záruční i pozáruční opravy
Prodej na splátky
S námi to zvládnete

 

 

 

Potřebujete pomoc s výběrem. Neztrácejte čas.
Rádi Vám s výběre
m čerpadla hp-cerpadlo-1pomůžeme.
Navrhneme Vám vhodné řešení.
Nebo zpracujeme konkurenční nabídku.

hp-button

   

hp-redl-1Karel Redl
Technik, zákaznický servis
+420 797 850 919
info@reded.cz

 

vyrobci-hp-2