Zavlažování zahrady

Automatická čerpadla patří mezi nejoblíbenější řešení
pro zavlažování i zásobování objektů pitnou vodou


Ponorná čerpadla s integrovanou řídící jednotkou nachází nejčastěji využití při čerpání vody ze studny, nebo nádrže na dešťovou vodu. Čerpadla se využívají zejména na zavlažování. Jsou ale ideální volbou také pro čerpání užitkové vody, dešťové vody, nebo pro čerpání pitné vody do sezonních objektů. Díky integrované řídící jednotce není potřeba žádné další příslušenství a čerpadla fungují plně automaticky - čerpá vodu, když je voda potřeba. Řídící jednotka zajišťuje automatický start a stop čerpadla, ochranu proti běhu na sucho - pokud dojde voda a automatický reset čerpadla.

Výkon a parametry automatických ponorných čerpadel jsou podobné, přesto je třeba zohlednit rozdíly. Maximální výtlak se pohybuje od 35 do cca 70 metrů. Pokud máte velkou zahradu na rovině a vzdálenost zdroje vody do 100 m, bude vám jakákoliv automatická vodárna dobře sloužit a nemusíte si s výkonem lámat hlavu. V případě, že plánujete využít automatickou vodárnu pro zásobování objektu vodou, máte zahradu ve svahu, nebo je studna hluboká, doporučujeme správně spočítat výkon čerpadla (video a návod na reded.cz).

automaticke_vodarny

Většina automatických vodáren je řízena formou integrovaného průtokového spínače, tzv. presscontrolu. Ve chvíli, kdy otevřete kohoutek, v systému poklesne tlak a presscontrol na základě toho zapne čerpadlo. Naopak v okamžiku, kdy jsou všechny kohoutky uzavřené, tlakový spínač čerpadlo zase automaticky vypne. Do systému se instaluje malá tlaková nádobka o objemu 5-8 litrů.

Vodárny s průtokovým spínačem mají spínací tlak nastaven na 2 – 2,5 bar, což odpovídá tlaku v kohoutku. Vypínací tlak je roven maximálnímu možnému tlaku čerpadla. V případě automatické závlahy je třeba znát požadovaný tlak pro spouštění postřikovačů. Automatické vodárny se dodávají standardně ve dvou variantách. Vodárny se sacím sítem mají nasávání dole, není potřeba žádné další komponenty. Sací síto brání nasátí nečistot. Toto provedení je vhodné do studní a nádrží s čistou vodou.

V případě automatické závlahy mohou řídit spouštění čerpadla např. automatické zavlažovací hodiny, nebo mechanický časovač. Komfortnější řešení představují vodárny s integrovaným frekvenčním měničem. Frekvenční měnič umí kontrolovat aktuální spotřebu vody a plynule upravovat výkon čerpadla. Vše se děje v reálném čase. Díky tomu je zajištěný konstantní tlak vody v jakékoliv situaci. Toto provedení je vhodné pro dodávky vody do rodinného domu.

vodarna_plovak

Plovoucí sání zamezuje nasátí nečistot ze dna nádrže.


Cena ponorných čerpadel se pohybuje od 5 do 25 tisíc korun. Nejprodávanější jsou vodárny u spodní hranice, kolem šesti až sedmi tisíc korun. Záleží na výkonu, který bude muset čerpadlo splňovat. Čerpadlo obsahuje všechny potřebné komponenty a není třeba pořizovat žádné další příslušenství. Výjimku tvoří čerpadla s bočním vývodem, kde je třeba dokoupit samostatně plovoucí sací koš. Automatická ponorná čerpadla jsou trendem posledních let a jejich nákupem určitě neuděláte chybu.


Text: Jan Kodl • Foto: Archiv