Invertorové elektrocentrály

Záložního zdroj pro fotovoltaický ostrovní systém
s elektrocentrálou HERON.

Digitální elektrocentrály představují technologický skvost mezi elektrocentrálami. Inovativním řešením motoru s multipólovým alternátorem a použitím invertorové technologie bylo dosaženo dokonalého tvaru sinusové křivky výstupního napětí a snížení hmotnosti a rozměrů elektrocentrály o více než 50% oproti konvenčním zařízením.  Podívejte se na použití digitální elektrocentrály HERON jako záložního zdroje pro fotovoltaický ostrovní systém.

fv_strecha

 

Referenční případ

Hospodářská budova a rodinný dům nejsou připojené na pevnou rozvodnou síť elektrické energie a veškerý provoz je zajišťován z baterií dobíjených solárními panely. 

Ostrovní fotovoltaický systém

Součástí systému je:

  1. 30 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 8250W, v zimě při nepříznivém počasí (zataženo) dodávají cca 1306W
  2. MultiPlus 24/48 V, 5000VA, 230VAC, výkonný DC-AC měnič se sofistikovanou nabíječkou baterie
  3. BYD Battery-box PRO s max výstupním výkonem 10,24kWh, což jsou 4moduly 48V LiFePO baterii (Lithium-železo-fosfátové baterie).
Záložní systém pro případ nepříznivého počasí

Pro případ nepříznivého počasí musí mít ostrovní systém záložní zdroj elektřiny, pomocí kterého se krátkodobě dobíjejí baterie systému. Vyzkoušeli jsme elektrocentrálu se stabilizací výstupního střídavého napětí pomocí AVR, ale ukázala se jako nevyhovující, protože sinusoida výstupního střídavého napětí takové elektrocentrály je zkreslená o dynamickou část (vyšší harmonické frekvence). Sofistikovaná nabíječka MultiPlus v ostrovním systému takovou sinusoidu vyhodnotila jako chybový signál, odmítla tento zdroj a odpojila se od něj. 

Řešení

Abychom získali charakteristiku výstupního střídavého napětí elektrocentrály, kterou přijme nabíječka MultiPlus, použili jsme invertorovou digitální elektrocentrálu HERON 8896221 s výkonem 2,8kW. Tato elektrocentrála je spínací zdroj s využitím stejnosměrného mezilehlého obvodu, který zajišťuje výstupní křivku střídavého napětí s požadovanou přesností. Centrála je navíc vybavena elektrickým startem, který umožní jednoduchý start centrály jedním prstem. Po připojení centrály a nastartování začala nabíječka ostrovního systému MultiPlus okamžitě nabíjet baterie.

Nabíječka MultiPlus má zabudovanou regulaci nabíjejícího proudu pro baterie. V praxi to vypadá tak, že se začne dobíjet menším proudem, který se pozvolně zvyšuje. S takovým požadavkem nabíječe elektrocentrála koresponduje a plynule zvyšuje své otáčky motoru a elektrický výkon. 

Uživatel byl s tímto řešením spokojený a vyhovoval mu jednoduchý a tichý provoz. Při budoucím plánovaném navýšení elektrického výkonu fotovoltaického systému postačí, když si k již pořízené elektrocentrále Heron 8896221 dokoupí další (Heron 8896221). Po vzájemném propojení obou elektrocentrál pomocí kabelu 8896221P mu budou schopné nabídnout elektrický výkon 5,2kW.

 

Zdroj: Madal Bal a.s.

Výrobce FV systému: VICTRON energy (Holandsko)
Dodavatel: SOLAR partner (ČR)
Lokalita: Kolín, Česká republika