Grundfos: příběh značky

Průlomové technologie, revoluční řešení,
prvotřídní kvalita.
Klíčové milníky čerpací techniky.

Společnost Grundfos patří mezi jedničky v oblasti čerpací techniky. Modré logo vyobrazující šroubové čerpadlo jako poctu vynálezci Archimédovi zdobí čerpadla průmyslových provozů i rodinných domů. Připomeňte si pokroky, které Grundfos přinesl světu a díky kterým se stal lídrem ve svém oboru.

Poul Due Jensen založil roku 1944 v Bjerringbro malou společnost ve sklepě své soukromé vily. Název Grundfoss byl původně název produktu, ale v 60. letech se stal synonymem společnosti. V roce 1967 bylo „s“ odstraněno a název Grundfos známe dodnes. P. D. Jensen v roce 1945 obdržel zakázku na malou automatickou vodárnu. Když nemohl najít elektrické čerpadlo v uspokojivé kvalitě, rozhodl se jedno vyvinout sám. Rok 1945 tak znamená začátek činnosti společnosti v oblasti čerpadel, a je proto rokem oslav výročí společnosti Grundfos.

grundfos_znacka

Prvním výrobkem bylo pístové čerpadlo pro mělkou podzemní vodu Foss 1, kterému se kvůli jeho konstrukci přezdívalo „prase“. Foss sloužilo k čerpání vody ze studní hlubokých až 7 metrů. Celkem bylo vyrobeno a prodáno 26 čerpadel tohoto modelu.

Ponorná čerpadla

První čerpadlo Dybfoss bylo vyrobeno v roce 1947. Jednalo se o hloubkové pístové čerpadlo pro podzemní vodu, určené k čerpání vody ze studní hlubokých více než sedm metrů. Výroba odstředivého čerpadla CP začala v roce 1952 a bylo prvním čerpadlem Grundfos, které využívalo technologii odstředivých čerpadel.

Původní pístová čerpadla Grundfos měla velmi vysokou kapacitu, ale byla těžká a spotřebovala hodně materiálu. Odstředivá čerpadla byla mnohem menší a skládala se převážně z kulatých a válcových součástí, to umožnilo zjednodušit výrobu. Pístová čerpadla byla brzy nahrazena čerpadly odstředivými.

Dybfoss BP (vrtné čerpadlo) bylo prvním odstředivým čerpadlem pro studny hlubší než 7 metrů. Až do této doby bylo možné, aby hlubinné pístové čerpadlo Dybfoss čerpalo vodu pouze ze studní s hloubkou maximálně 7 metrů. Ve spolupráci s inženýry Jensen zvládl zkonstruovat vertikální vrtné čerpadlo. BP byla varianta odstředivého čerpadla, CP.

 

V roce 1962 bylo rozhodnuto o zřízení noční školy
pro zaměstnance za účelem expanze.
Prvním vzděláním byly kurzy v různých jazycích a matematice.

 

Začátky oběhových čerpadel

Oběhové čerpadlo VP 32 bylo uvedeno na trh jako čerpadlo pro cirkulaci ústředního vytápění a cirkulaci teplé užitkové vody. Čerpadlo mělo rotor z nerezové oceli a ložiska, která se nemohla opotřebovat procesy běžně probíhajícími v topném systému. Ložiskový systém byl extrémně spolehlivý a některá čerpadla tohoto typu se stále používají. Protože nebylo možné nalézt žádné standardní výrobní stroje pro hromadnou výrobu oběhových čerpadel, začal Grundfos navrhovat a stavět vlastní výrobní stroje pro oběhová čerpadla.

Výroba a inovace

Stroj byl nazýván "karusel" a zpracovával díly pro oběhová čerpadla, což vedlo k výrazné úspoře času. CR30 bylo první řadové vícestupňové odstředivé čerpadlo, které kdy bylo vyrobeno.

Nejrevolučnějším aspektem bylo, že vstup a výstup byly umístěny na stejné úrovni, ve vzájemné linii. Čerpadlo tedy mohlo být instalováno kdekoli v systému bez nutnosti změn potrubí, což byla obrovská instalační výhoda. Stejně jako několik dalších návrhů Grundfos je nyní průmyslovým standardem. Roku 1976 Grundfos zahájil výrobu vlastních motorů. První standardní motor získal dánskou cenu za průmyslový design.

Před zavedením proudového čerpadla byla čerpadla obvykle instalována na pevném místě, odkud fungovala. Rok 1977 přinesl novinku v podobě čerpadel Jet. Přenosné odstředivé čerpadlo vyvinuté a navržené pro univerzální použití, jako je zásobování vodou v malém měřítku, posilování, mytí aut, pro bazény, farmy, přepravu kapalin a průmyslové závody. Snadná a jednoduchá instalace, spolehlivý a tichý provoz a dlouhá životnost byly hlavní výhody. Tryskové čerpadlo bylo vybaveno vestavěným ejektorem, díky kterému bylo samonasávací a bylo to velmi praktické, účinné a inovativní čerpadlo.

 

grundfos_logo_puvodniPůvodní logo Grundfos

Nová generace

V listopadu 1977 Poul Due Jensen zemřel ve věku 65 let. Vedením společnosti byl pověřen jeho syn Niels D. Jensen ve svých 34 letech. Výroba elektroniky v Grundfosu existovala již od 70. let 20. století, ale s celosvětovým zaměřením na klimatické a energetické úspory se v roce 1980 začal vyvíjet nový projekt; frekvenční měnič, který byl řízen mikroprocesorem.

Roku 1984 bylo představeno malé a praktické drenážního čerpadlo KP a Grundfos vstoupil na trh odpadních vod. Stator čerpadla byl uložen v kompozitu a zbytek čerpadla byl vyroben kompletně z nerezové oceli. Čerpadlo bylo vhodné pro širokou škálu účelů zahrnujících odpadní vodu nebo šedou odpadní vodu a bylo velmi snadné jej čistit jednoduchými ručními nástroji

Drenážní čerpadlo KP bylo první z čerpadel na odpadní vodu, které Grundfos představil v následujících letech. V roce 1995 uvedl Grundfos dálkové ovládání R100, které umožňovalo konfiguraci, diagnostiku a servis elektronických čerpadel pomocí dálkového ručního zařízení. Zařízení komunikovalo s malou tiskárnou, která tiskla důležité statistiky pumpy. Díky tomu je R100 ve světě čerpací techniky zcela unikátní.

 

V roce 1989 byl Grundfos jako první výrobce čerpadel
na světě certifikován podle normy kvality ISO 9001
a je držitelem environmentální certifikace ISO 14001.

 

Současnost

V roce 2001 představil Grundfos revoluční čerpadlo s automatickým přizpůsobením charakteristikám systému a uživatelsky přívětivým ovládacím panelem: Magna. Vybavená motorem s permanentním magnetem zajišťuje významné úspory energie. Funkce automatického řízení otáček byla průlomem v oblasti oběhových čerpadlech.

Revoluční energeticky úsporné čerpadlo ALPHA bylo uvedeno roku 2005 jako první nízkoenergetické čerpadlo založené na rotoru s permanentním magnetem a vestavěným mikrofrekvenčním měničem. Stator je segmentovaný, průtok čerpadla se neustále přizpůsobuje aktuálním potřebám. Příběh značky se píše dál stejně jako novinky, které Grundfos každý rok přináší. Můžete se s námi těšit na pokračování.

 

Text a foto: Grundfos • Překlad: Jan Kodl