Výběr tlakové nádoby

Správný výběr tlakové nádoby pro domácí vodárnu může mít výrazný vliv na životnost čerpadla. Proto má smysl výběr nádoby nepodceňovat a věnovat mu chvíli pozornosti. Na trhu je dnes nabídka tlakvých nádob široká. Následující návod by vám měl pomoci s výběrem. V případě dotazů se ná nás můžete kdykoliv obrátit.

Varianty nádob

Tlakové nádoby se vyrábí ve třech základních variantách. Varianty s vakem či membránou mají oddělenou vodu a vzduch, tlaková nádoba bez vaku či membrány má vodu a vzduch dohromady v jednom prostoru. Každá z variant má své výhody a nevýhody.

Tlakové nádoby s vakem: V tomto typu nádoby je voda čerpána do pryžového vaku. V prostoru mezi vakem a stěnou tlakové nádoby je tlakový plyn, který udržuje konstantní tlak a navíc chrání vak před poškozením. Při používání může docházet k úniku plynu z nádoby, je proto nutné tlak kontrolovat (přibližně jednou za 3 měsíce).

Tlak by měl být zpravidla o 0,2 baru nižší než zapínací tlak vodárny. Pokud dojde ke snížení přetlaku, bude častěji spínat čerpadlo, což má na čerpadlo negativní vliv. Vlivem výkyvů v tlaku dochází i rozpínání vaku, který se může poškodit nebo proděravět. Výhodou tlakových nádob na vodu s vakem je jejich zpravidla nižší pořizovací cena a také při poškození vaku nutnou vyměnit pouze vak a nikoli celou nádobu.

Tlakové nádoby s membránou: Nádoba má v sobě pryžovou membránu, která tak odděluje vodu od plynu. Narozdíl od vaku je ale membrána v nádobě napevno. I zde je tlaková nádoba natlakována už od výrobce. Správný tlak najdete buď v návodu, případně se nejčastěji nastavuje na hodnotu o 0,2 baru nižší než je zapínací tlak domácí vodárny.

Tlaková nádoba bez vaku: Voda i vzduch jsou v této variantě v jednom prostoru a nejsou od sebe ničím odděleny. Vzduch se musí do nádoby pravidelně doplňovat, buď připouštěním do vody nebo přifouknutím do nádoby. Je nutná pravidelná kontrola a obsluha. Výhodou je jednoduché řešení, na kterém se nemá téměř co poškodit. Obvykle se instalují do vlhkého prostředí.

Objem nádoby

Jako orientační výpočet pro volbu nádoby lze požít následující vzorec.

 

Objem nádoby = Q * K = 220 * 0,33 = 72,6 litrů


K je koeficient dle příkonu čerpadla

Příkon čerpadla (P)
  1 kW 2kW 3 kW 4 kW 5 kW
Koeficient [K]   0,25 0,33 0,42 0,5 0,58

 

Přesný výpočet objemu nádoby je složitější. V případě zájmu zpracujeme přesný návhr soustavy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení