Jak vybrat automatické ponorné čerpadlo

Ponorná čerpadla s integrovanou řídící jednotkou nachází nejčastěji využití při čerpání vody ze studny, nebo nádrže na dešťovou vodu. Čerpadla se využívají zejména na zavlažování. Jsou ale ideální volbou také pro čerpání užitkové vody, dešťové vody, nebo pro čerpání pitné vody např. do sezonních objektů.

 Tento text je obsahem videa

Princip automatických čerpadel

Automatická ponorná čerpadla tvoří samostatnou kategorií. Díky integrované řídící jednotce není potřeba žádné další příslušenství a čerpadlo funguje plně automaticky - čerpá vodu, když je voda potřeba. Co všechno zajistí řídící jednotka?

  • Automatický start a stop čerpadla
  • Ochranu proti běhu na sucho - pokud dojde voda
  • Automatický reset čerpadla

Výtlak a průtok

Parametry automatických ponorných čerpadel jsou podobné, přesto je třeba zohlednit rozdíly. Maximální výtlak se pohybuje od 35 do cca 70 metrů. Pokud máte velkou zahradu na rovině a vzdálenost zdroje vody do 100m, bude Vám jakákoliv automatická vodárna dobře sloužit a nemusíte si s výkonem lámat hlavu.

V případě, že plánujete využít automatickou vodárnu pro zásobování chaty, nebo rodinného domu vodou, máte zahradu ve svahu, nebo je studna hluboká, mrkněte na návod, jak správně spočítat výkon čerpadla (video). A pokud chcete využívat automatickou vodárnu pro závlahový systém, doporučujeme konzultovat výběr předem s námi.

Konstrukce čerpadla

Automatické vodárny se dodávají standardně ve dvou variantách. Vodárny se sacím sítem mají nasávání dole, není potřeba žádné další komponenty. Sací síto brání nasátí nečistot. Toto provedení je vhodné do studní a nádrží s čistou vodou. 

Pokud je voda s obsahem nečistot, typicky dešťová voda, která s sebou nese bahno, lustí a podobně, doporučujeme variantu s plovoucím sáním. Nečistoty se usazují na dně a  plovák udržuje sací koš v prostoru, čerpadlo tak nasává pouze čistou vodu.

Ovládání čerpadla

Většina automatických vodáren je řízena formou integrovaného průtokového spínače, tzv. presscontrolu. Ve chvíli, kdy otevřete kohoutek, v systému poklesne tlak a presscontrol na základě toho zapne čerpadlo. Naopak v okamžiku, kdy jsou všechny kohoutky uzavřené, tlakový spínač čerpadlo zase automaticky vypne. Do systému se instaluje malá tlaková nádobka o objemu 5-8 litrů. Ta vyrovnává drobné odběry vody a upravuje plynulost provozu.

Komfortnější řešení představují vodárny s integrovaným frekvenčním měničem. Frekvenční měnič umí kontrolovat aktuální spotřebu vody a plynule upravovat výkon čerpadla. Vše se děje v reálném čase. Díky tomu je zajištěný konstantní tlak vody v jakékoliv situaci. Toto provedení je vhodné pro dodávky vody do rodinného domu.

Cena

Cena ponorných čerpadla se pohybuje od 5ti do pět a dvaceti tisíc korun. Nejprodávanější jsou vodárny u spodní hranice, kolem šesti až sedmi tisíc korun. Záleží na výkonu, který budete muset čerpadlo splňovat. Čerpadlo obsahuje všechny potřebné komponenty a není třeba pořizovat žádné další příslušenství. Výjimku tvoří čerpadla s bočním vývodem, kde je třeba dokoupit samostatně plovoucí sací koš.

Automatická ponorná čerpadla jsou trendem posledních let a jejich nákupem určitě neuděláte chybu.

Pamatujte, že pokud si nebudete vědět rady, nebo si nejste jistí s výběrem, můžete se na nás kdykoliv obrátit. Rádi Vám s výběrem čerpadla pomůžeme.

 

 

 

Potřebujete pomoc s výběrem. Neztrácejte čas.
Rádi Vám s výběre
m čerpadla hp-cerpadlo-1pomůžeme.
Navrhneme Vám vhodné řešení.
Nebo zpracujeme konkurenční nabídku.

hp-button

   

hp-redl-1Karel Redl
Technik, zákaznický servis
+420 797 850 919
info@reded.cz

 

vyrobci-hp-2