Ucpávka

Ucpávka je druh těsnění, kterým se zamezuje průchodu oddělených kapalin kolem osy a hřídelí, které procházejí skrz oddělující bariéru. Od jiných druhů těsnění (například pístní kroužek) se ucpávka liší tím, že je montována nikoliv na procházející předmět, ale na oddělující bariéru.

V nabídce čerpadel najdete několik typů ucpávek:

  • Mechanické ucpávky
    Používají se při utěsňování rotujících hřídelů vůči stacionárnímu tělesu, např. u čerpadel a míchadel. „Pevná“ část ucpávky (sedlo) je obvykle umístěna v tělese, „rotující“ část je připevněna na hřídeli. Velmi přesně obrobené kluzné plochy jsou vůči sobě v rotačním pohybu a zároveň jsou k sobě přitlačovány pružinami, jež zabraňují otevření ucpávky. Unášené těsnící čelo i stacionární sedlo jsou vůči hřídeli, respektive tělesu, staticky utěsněna sekundárním těsněním (O-kroužky). Vstupem čerpaného média do těsnicí spáry vzniká mazací film, čímž je dosaženo těsnicího efektu.

  • Zapouzdřený motor
    Zapouzdřené motory mají zásuvný přívod a izolaci odolnou proti vlhkosti a hermeticky utěsněný stator. Složení těsnících materiálů chrání motor před výkyvy teploty a vnitřnímu namáháním. Motory jsou šetrné vůči životnímu prostředí, neobsahují žádný toxický materiál.

  • Měké ucpávky
    Těsnění hřídele zajišťuje měký těsnící materiál, např lojová šńůra. Měké ucpávky se používají obvykle do specifických prostředí, kde není vhodné využít ucpávku mechanickou, případně pro čerpání jiných látek než je voda. Tyto ucpávky jsou provozem čerpadla opotřebovávány a je potřea je pravdelně měnit.