Obsah nečistot

Pro úpravu vody před vstupem do rozvodů lze použít filtry a filtrační vložky. Ty umožňují zachytávat i velmi jemné nečistoty, případně eliminovat nežádoucí vlastnosti vody. Jaká je správná hradnice?

Porozita filtračních vložek je udávána v jednotkách μm (mikrometr). Platí, že čím je hodnota porozity nižší, tím je filtrační vložka jemnější a zachytí tedy „více“ nečistot. Platí, že pro účely pitné vody v RD, BD a jiných objektech je plně dostačující porozita 60- 100 μm. Jemnější vložky jsou určené pro filtraci kalných vod a ultrajemných částic, zpravidla pro technické účely (použití trysek apod.) 
 
Řada filtračních vložek je omyvatelná, nicméně speciální vložky pro odstraňování železa, tvrdosti, dusičnanů, vložky s aktivním uhlím a z vinutého vlákna, jsou jednorázové. Životnost jednorázových vložek je ovlivněna znečištěním filtrované vody, spotřebou vody, avšak pro pitnou vodu se nedoporučuje používat déle jak 6 měsíců.
 
Znečištění vložek pro filtraci mechanických nečistot je vhodné indikovat pomocí dvou manometrů umístěných před a za filtrem. Pokud je rozdíl tlaků vyšší jak 0,3 bar, je nutné filtrační vložku vyčisit.