Instalace ruční pumpy

Tradinčí ruční pumpa je k vidění jako běžná součást studní. Jednoduchý mechanický systém pro dopravování vody ses stal oblíbeným řešením pro soukromé i obecní studny. Možná právě od toho název pro ruční pumpy STANDARD.

Varianty
Zavedené provedení představují ruční pumpy STANDARD, které se vyrábí ve dvou provedeních.

STANDARD II - Po instalaci slouží pouze k přímému odběru vody (běžná pumpa)
STANDARD T - Po instalaci slouží k přímému odběru vody, ale v případě potřeby také k její dopravě do vyšších poloh, pro plnění zásobníků vody, nebo postřikování hadicí (čerpadlo je opatřeno uzavřenou tlakovou hlavou a výtok bajonetovým uzávěrem).

Rozdíl je patrný v provedení čerpadla a také v ceně čerpadel. 


Hloubka studny
Ruční pumpa je vhodná pro dopravu vody z hloubek do 30 m. Dopravní výšku určuje výběr pracovního válce. Pracovní válec je nezbytný pro čerpání vody a není součástí dodávky. Na obrázku vidíte rozkres celého příslušenství a jeho umístění.

Pracovní válec 306/90 - Hloubka studny 4-15 m
Pracovní válec 306/75 - Hloubka studny 16-22 m
Pracovní válec 308/65 - Hloubka studny 23-30 m

Příslušenství
K instalaci stojanového čerpadla je mimo pracovní válec potřeba ještě další příslušenství.

Ruční stojanová čerpadla STANDARD s vysokým výtokovým stojanem jsou určena k čerpání vody pitné nebo užitkové bez mechanických příměsí. Proto je vhodné umístit sací koš ode dna, aby čerpadlo nenasávalo kaly a písky.


Zazimování a údržba
Ruční pumpu je na potřeba na zimu odstavit a řádně odvodnin, nebo dostečně zabezpečit proti promrznutí. Rozpínání vody mrazem může způsobit roztržení a nevratné poškození čerpadla. Všichni dobře známe "navlečený jako pumpa".

Mechanické součásti pumpy se časem opotřebují. Výměna není složitá a náhrada je podstatně levnější než výměna celého čerpadla. Náhradí díly pro ruční pumpy najdete také v naší nabídce.