Všechno nejlepší! SIGMA slaví 150 let

Sigma_logo_150Největší český výrobce čerpadel SIGMA PUMPY HRANICE slaví letos 150 let od svého založení bratry Sigmundy. Ačkoliv tlak východnícho trhu a výrobků konkurenčních firem odsouvá tuzemského výrobce z popředí zájmu, čerpadla značky SIGMA stále patří u zákazníků mezi nejoblíbenější čerpadla zejména pro své kvalitní zpracování a dostupnost náhradních dílů.

Roku 1868 řemeslník Ludvík Sigmund zakládá v Lutíně pumpařskou firmu. Začíná s výrobou dřevěných stojanových pump a vodovodů. Firma se rychle rozvíjí a najímá první pracovníky. Od zakladatele přebírají firmu jeho synové Jan a František v roce 1894. Je zahájeno opracování kovů a výroba kovových částí pump. Firma získává věhlas v oboru vrtání studní a staveb vodovodů.

Začátkem 20. století jsou registrovány ochranné známky „SIGMA“ a „Neptunův trojzubec", které jsou charekteristickým znakem firmy dodnes.

Ve 30. letech vzniká výrobní řada legendárních ponorných čerpadel NAUTILA určených pro hluboké a vrtané studny. Málo známý je fakt, že s využitím právě těchto čerpadel probíhalo odvodňování a průzkum propasti Macocha a přilehlých jeskynních komplexů. Dnes zobecnělý pojem darling také pochází z dílny Sigmundů, kteří pod tímto označením jako první začínali vyrábět domácí vodárny.

Jak vidno, Sigmundové dali světu v oblasti čerpací techniky řadu nápadů, výrobků a inovací, díky kterým ve své době patřili mezi lídry tuzemského i světového trhu. Dnes po řadě organizačních změn sídlí výroba čerpadel SIGMA v Hranicích na Moravě, dál se věnuje výrobě zejména tradičních čerpadel do studen a vrtů, domácích vodáren a výrobě čerpadel pro průmyslové aplikace.