Jak vybrat čerpadlo

Pokud právě řešíte otázku, jaké čerpadlo vybrat pro zásobování rodinného domu, zalévání zahrady, nebo jaké čerpadlo použít pro čerpání dešťové vody, připravili jsme pro vás pár rad, jak se v široké nabídce zorientovat. Pokud je pro Vás pohodlnější zavolat, nebo napsat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme s výběrem a doporučíme vhodné řešení. Pomohli jsme již stovkám zákazníků a rádi pomůžeme i Vám.

Co je vlastně čerpadlo? Čerpadlo je soustrojí složené z pohonné jednotky a vlastního čerpadla, které uděluje kapalině (čerpanému médiu) pohybovou energii. Pohonnou jednotkou může být člověk (ruční pumpy), ale častěji elektromotor. Čerpadla slouží k dopravě vody, nebo jiných kapalin (olej, nafta). Způsob dopravy je buď formou nasávání nebo vytlačování.

Jaké čerpadlo potřebujeme

Než začneme čerpadlo vybírat, musíme znát odpověď na základní otázky:

  1. Jakou kapalinu chceme čerpat?
  2. Odkud a kam chceme vodu čerpat?
  3. Jaké množství chceme čerpat?
  4. Jak často budeme čerpadlo používat?
Jakou kapalinu chceme čerpat?

Použití čerpadla obvykle určí povahu čerpané kapaliny. Nejčastější aplikace:

Nejčastěji u nás vybíráte čerpadla do studní a vrtů, zahradní čerpadla pro zalévání, případně kalová čerpadla. Proto se budeme věnovat zejména výběru těchto čerpadel.

Odkud a kam chceme vodu čerpat?

Otázka navazuje na předchozí téma. Bude zrojem vody studna, vrt, retenční nádrž, nebo třeba potok? Spolu s tím přichází také otázka, z jaké hloubky chceme vodu čerpat a do jaké výšky potřebujeme vodu dostat.

Povrchová čerpadla

V případě, že výška sání nepřesahuje 8m, můžeme vybírat z nabídky povrchových čerpadel. Obvykle bývají čerpadla cenově dostupnější. K čerpadlu je snadný přístup, lze ho snadno demontovat, opravit. Na druhou stranu potřebuje svůj prostor a vydává hluk.

Pokud chceme čerpat vodu např. z řeky nebo potoka, může být rozhodujícím činitelem vzdálenost našeho pozemku od zdroje vody, protože zde nemusí hrát nejdůležitější roli technické parametry čerpadla, ale zabezpečení proti krádeži. V tom případě je lepší použít povrchové čerpadlo na vlastním pozemku.

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla lze použít takřka vždy. Rozhodujícím faktorem je výpočet dopravní výšky. Výrobci bežně uvádějí tzv. maximální výtlak čerpadla (H - v metrech), ten ale není směrodatný. U každého čerpadla by měla být tzv. křivka výkonu, nebo Q-H křivka. Z této křivky lze vyčíst, kolik vody bude čerpadlo schopno dodávat při požadované výtlaku.

Pro přesný výpočet je lepší zaslat poptávku, případně nás kontaktovat. Koncový průtok a tlak ovlivňuje použité potrubí a spojovací materiály, použité komponenty v systému, vzdálenost, počet oběrných míst apod. Pomůže Vám to však v orientaci, z jakých čerpadel vybírat.

 Jaké množství chceme čerpat?

Otázka souvisí s předchozím bodem. Bude rozdíl v požadovaném objemu vody,

  • pokud potřebujete čerpadlo na chatu s koupelnu a umyvadlem,
  • nebo pro rodinný dům, kde může zároveň odebírat vodu koupelna (sprcha), kuchyně (myčka nádobí), záchod, puštěný kohoutek s vodou a k tomu zahradní hadice.

 

Množství vody (průtok), které chceme čerpat je značené písmenem Q a jednotky jsou l/s, l/min., m³/hod. Opět výrobci většinou uvádějí maximální průtok, odhad lze provést z křivky, reálný odběr je vhodné určit výpočtem.

  • Pro zásobování takového domu je nutný výkon okolo 50l/min s dostatečným tlakem.
  • Pro zalévání na zahrádce a podobné příležitosti by měla postačit čerpadla s průtokem do 30l/min.

 

Pozor na zahradní postřikovače a automatické závlahy! Tyto systémy mají jednak mnohem větší požadavek na aktuální odběr vody a zároveň požadavek na dostatečný tlak v systému. V případě volby čerpadla pro zavlažovací systém nás neváhejte kontaktovat.

Jak často budete čerpadlo používat?

Materiálové provedení hraje výraznou roli v životnosti čerpadla a zároveň také určuje cenu.

  • Potřebujete čerpadlo k občasnému použití např. na zahrádce, nebo sezónně na chatě? Pak klidně zvolte levnější variantu čerpadla s požadovaným výkonem. Pro občasné použití se doporučují plastiková čerpadla.
  • Pokud hledáte trvalé řešení v rodinném domku, případně v nasazení 24 hod. denně (nepřetržitý provoz), doporučujeme volit nerezová čerpadla a kvalitnější provedení. Pokud chceme vodou zásobovat nemovitost, musíme použít tzv. domácí vodárny. Součástí domácí vodárny je tlaková nádoba (zabraňuje častému spínání čerpadla). Velikost nádoby se dá odvodit z údajů o spotřebě vody. Rádi Vám s výběrem pomůžeme.

Posledních pár vět

Důležité je také napajení samotného čerpadla. Pokud chcete použít čerpadlo na třífázový proud, ověřte jeho dostupnost v místě použití. Třífázová čerpadla bývají mnohdy levnější v porovnání s jednofázovým ekvivalentem.

Nepodceňujte také bezpečností prvk:

  • V případě třífázového čerpadla samostatný jistič,
  • zejména u vřetenových čerpadel přetlakový ventil,
  • v případě, že hrozí vyčerpání vodního zdroje také hlídání hladiny.



A co když nejde proud?

Stojí za to dodat, že mimo výše uvedené v nabídce najdete také klasické ruční pumpy na vodu a nebo čerpadla s benzínovým motorem.

 

 

 

Potřebujete pomoc s výběrem. Neztrácejte čas.
Rádi Vám s výběre
m čerpadla hp-cerpadlo-1pomůžeme.
Navrhneme Vám vhodné řešení.
Nebo zpracujeme konkurenční nabídku.

hp-button

   

hp-redl-1Karel Redl
Technik, zákaznický servis
+420 797 850 919
info@reded.cz

 

vyrobci-hp-2