Instalace čerpadla do studny či vrtu

Připravili jsme pro zjednodušený návod pro instalaci ponorného čerpadla a umístění jednotlivých komponent pro lepší představu při výběru. Upozorňujeme, že instalaci čerpadla by měl vždy provádět kvalifikovaný pracovník. V případě instalace třífázového čerpadla je nezbytné zapojení od elektrikáře s platnou vyhláškou č. 50/1978. Součástí každého zakoupeného čerpadla je vždy montážní návod, který se může lišit od níže popsaného zapojení. Při instalaci vždy dbejte pokynů v návodu konrétního výrobku.

Popis vybraných komponent

  • Čerpadlo: volíte podle požadovaného výtlaku a průtoku a v případě umístěné do vrtu také dle šířky vrtu (čerpadla do studen, čerpadla do vrtů dle šířky vrtu)
  • Závěsné zařízení: je vhodné zvolit závěs vhodný pro styk s pitnou vodou, aby nedošlo ke kontaminaci. V případě, že čerpadlo potřebujete vytáhnout (servis, výměna), nesmí se závěsné zařízení přetrhnout. V případě vrtu to může znamenat jeho znehodnocení a "ucpání".
  • Sondy: nejčastěji používané MAVE PSV-2 dle požadované délky.
  • Pojistný ventil: v případě selhání řízení čerpadla, kdy čerpadlo správně nevypne, tvoří přetlakový ventil bezpečnostní prvek. Pojistný ventil se po dosažení kritického tlku otevře a voda se vrací zpět do studny. Nemělo by dojít k poškození dalších částí soustavy, jako je tlaková nádoba, nebo rozvody vody v domácnosti.
  • Zpětná klapka: udržuje výšku vody tak, aby čerpadlo nemusel vždy čerpat vodu v celé délce potrubí. Bez zpětné klapky voda opadne na úroveň hladiny. Některá čerpadla mají zpětnou klapku integrorvanou. Vhodné je instalovat zpětnou klapku nad hladinu vody. Volí se dle průměru čerpadla, případne dle potrubí.
zapojeni-3

1. Čerpadlo
2. Závěsné zařízení
3. Vidlice zásuvky
4. Jistící a ovládací skříňka
5. Rozvodová krabice
6. Sonda horní hladiny
7. Sonda spodní hladiny
8. Kabely regulátoru hladiny
9. Nosná spona
10. Pojistný ventil
11. Výtlačné potbrubí
12. Stahovací páska
13. Příruba
14. Zpětná klapka

 

zapojeni-2

1. Pojistný ventil
2. Kabel
3. Kapalina z přetlaku
4. Spona

  

Tipy k montáži

  • V případě, že čerpací soustrojí bude instalováno do vrtu, překontrolovat vrt v celé délce spuštěním kontrolního válce nebo trubky o požadovaném průměru.
  • Podle hloubky vrtu nebo studny a výšky minimální hladiny se připraví délka potrubí a kabelu. Potrubí je nutno volit dostatečně pevné s pevnými spoji se zřetelem k hmotnosti potrubí, čerpacího soustrojí a vody.
  • Zároveň připravíme délku spouštěcího zařízení a naměříme délku sondy pro hlídání hladiny.
  • Většina čerpadel v návodu uvádí zavěšení min. 30 cm nad dno studny, či vrtu. Čerpadlo by nemělo leže na dně kvůli víření a nasávání případných nečistot a kalů.
  • Některá čerpadla lze instalovat také horizontálně (např. pro studny s malou výškou vodního sloupce). Zejména je to vhodné pro čerpadla, která musí být pro správnou funkci zcela ponořena. Při výběru sledujte montážní návod, nebo se ná nás neváhejte obrátit s dotazem.

 

Potřebujte poradit s výběrem? Máte dotaz k instalaci? Neváhejte se na nás obrátit s dotazem. Pokud píšete e-mail, nebo vyplňujete formulář, nezapomeňte uvést své telefonní číslo, případně denní dobu, kdy se s Vámi můžeme spojit. Usnadníte tím komunikaci.

Kontakt: +420 797 850 919 | info@reded.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.